KOÇLUK HİZMETLERİMİZ

1-ÖĞRENCİ  KOÇLUĞU

2- YAŞAM KOÇLUĞU

3-ŞİRKET KOÇLUĞU

 

ÖĞRENCİ  KOÇLUĞU

Evinizdeki Şampiyonun İçindeki Sınırsız Gücün Farkına Varmasını Sağlayın…

Öğrenci Koçluğu; eğitim yaşamında başarı becerilerini arttırma amacıyla öğrenci ile koç arasında kurulan işbirliğidir. Öğrenci Koçluğunun amacı; öğrenciyi hedefleri doğrultusunda yönlendirmek, motive etmek ve onun bu süreç içinde yaşadığı zorluklarla baş etmesini sağlamaktır.

Başarılı bir sporcu koçunun oyuncuları için yaptığı, hedeflere ulaşmada motivasyon odaklı çalışmaları, öğrenci koçu öğrencisi için yapar. Öğrenci Koçu, öğrencinin hedeflere ulaşmasını destekler, öğrenme motivasyonunu arttırır, öğrencinin akademik çabalarını sonuca ulaştırmasını sağlarken, ihtiyaç duyduğu becerileri geliştirir. Öğrenci Koçu, öğrenciye odaklanarak öğrenci ve aile ile birlikte öğrencinin başarma isteğini arttırıcı çalışmalar yapar.

Çalışma programını oluşturur, çalışma ortamını düzenler, sorunlarıyla ilgilenir. Öğrencinin okulu ve dershanesi ile iletişim halinde ders başarısını takip eder. Birlikte sınav sürecini ve yaşamı paylaşırlar.

Koçluk Programında Öğrencilerin;

  

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU NİÇİN GEREKLİ?

                  1.Yaptığımız araştırmalarda öğrencilerimiz uzun süreli sınavlarda “ders çalışma yöntemlerini ve başarılı olma yöntemlerini bilmemektedir.

                  2.Bir program dahilinde çalışma alışkanlığını devam ettirememektedir.

                  3.Özellikle günümüzde çalışan anne-baba çocuğu ile yeteri kadar ilgilenememekten şikayetçidir.

                  4.Anne ve babalar gayet iyi niyetli bir şekilde çocuklarının ders çalışmasını isterken farkında olmadan onları sınav sürecinde “ders çalışmaktan soğutmaktadır”.

                  5.Öğrenci sınav sürecinde yalnızlık hissine kapılıp başaramayacağına ve kimsenin ona yardım edemeyeceğine inanır.

                  6.Öğrenci doğru motive edilmediği için yetenekleri ve neler yapabileceğini göremez.
İşte bütün bu yukarıda saydığımız olumsuzluklar ve daha birçok olumsuzluk uzun zamana yayılmış sınavlarda başarısızlığı kaçınılmaz kılar. Öğrenci koçluğu bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için gereklidir. "Öğrenci koçu öğrencinin ve ne yapması gerektiğini bilemeyen ya da zamanı olmayan velinin profesyonel yardımcısıdır".
Öğrenci koçluğu sisteminde, öğrenci profesyonel yardım aldığı için kendini güvende hisseder. Doğru yönlendirilirse doğru hedefe ulaşacağı gerçeğini kavrar.

Öğrenci Koçluğu Sürecinde Verilecek Hizmetler

A) Öğrenciye verilecek hizmetler:

              1.Öğrenciyi tanıma ve hedef belirleme.

              2.Öğrenme ortamının düzenlenmesi ve geliştirilmesi (genellikle evdeki ders çalışma ortamının düzenlenmesi)

              3.Bireysel program hazırlama ve programın takibi

              4.Haftalık ilerleme raporları (Birebir görüşme)

              5.İnternet üzerinden günlük takip ve motivasyon

              6.Zaman sınırlı ödev ve kontrolü.

              7.Motivasyon buluşmaları

              8.Dershanede yapılan sınavların kronolojik tablosunun internet üzerinden takibi

              9.İlerleme durumunun tespiti(sınav uygulamaları)

            10.Öğrenciye her türlü kaynak bulma

            11.Zamanı kaliteli kullanma eğitimi

            12.Dershane seçiminde yardım ve öneriler  (isteğe bağlı)

            13.Özel ders öğretmeni seçiminde yardım. ((isteğe bağlı)

            14.Sosyal-sanatsal faaliyetlerden haberdar etme ve yönlendirme

Merkezimizde öğrencilere verilen tüm eğitimlerden (Anlayarak Hızlı Okuma,Hafıza Teknikleri,NLP,Diksiyon,Beden Dili,Güzel Konuşma,Hitabet Sanatı,Liderlik,Zaman Yönetimi,Takım Çalışması,İkna Sanatı,Meditasyon,Kuantum Öğrenme,Drama,tiyatro, İLKYARDIM vb.) ÜCRETSİZ yararlanır.Katıldığı her  eğitim için ayrı sertifika alır.

B) Veliye Verilecek Hizmetler:

 

BAŞARI İÇİN KOÇLUK

Coaching


     Kimi zaman yaşamımızda öyle bir noktaya geliriz ki nerede olduğumuzu, ne istediğimizi, isteklerimize ulaşmak için ne yapmak gerektiğini bilmediğimizi farkederiz. Başka bir deyişle 'Biri olsa da yol gösterse' dediğimiz bir noktaya geliriz. Böyle zamanlarda kendimize hedefler koyarak onlara ulaşmak için izlememiz gereken yollarda bize eşlik edecek kişilere ihtiyaç duyarız.

Bir an için şöyle bir ilişki hayal edin; karşınızdaki kişi sadece ama sadece size odaklanmış. Hayatta ne istediğinize ve onu nasıl elde edebileceğinize dair tüm sorularınıza yanıt bulmak için orada ve sizinle. Bu kişi adeta yaşam yolculuğunuzda sizin pusulanız olmuş. Söylediğiniz kelimeleri sadece duymakla kalmayıp, o kelimelerin ardındaki anlamları bulmaya çalışan hatta sözcüklerinizin arasıdaki boşlukları bile dinleyen birisi. En önemlisi bunu yaparken yargılanmadığınızı ve analiz edilmediğinizi bilerek rahatlıkla duygularınızı gösteriyorsunuz.

Bu kişi verdiğiniz her tepkiye duyarlı. Hayallerinizi, değerlerinizi ve tutkularınızı merak ediyor. Hedeflerinizi ortaya çıkarmak ve sonuca ulaşmanız için ihtiyacınız olan inancı sunmak için orada. Bunu yaparken size mutlak gerçeği, yani güçlü ve geliştirmeniz gereken yönleri tüm açıklığıyla söylüyor. Kısaca karşınızdaki insanın size sıradışı bir destek, sıradışı bir cesaretlendirme verdiği bir ilişki hayal edin.

Bire bir yapılan koçluk gerçekleştirmek istediğiniz sonuçların tarifinden başlar, güzergahınızı çizmenizi amaçlar ve bir çeşit yol arkadaşlığıdır. Hedefinize ulaşmak için gereken inanç değişiklikleri, bakış açısı farklılıkları, yeni davranışlar oluşturmak gibi pekçok NLP aracının kullanımı bu çalışmaların kapsamındadır. Bu yolculuklar hedefe ulaşmanın yanı sıra sürpriz farkındalıklar getirir, kişileri zenginleştirir. Kendinize güveniniz artar, yetkinlikleriniz tazelenir, daha iyi kararlar almaya, hedefleriniz ve değerlerinizde netleşmeye ve daha mutlu bir yaşam sürmeye başlarsınız.

Koçluk bu hizmeti kullanan şirketler için de, insan kaynaklarını geliştirmedeki kararlılık ve niyetlerinin açık bir göstergesidir. Şirketler çalışanlarına sundukları bu gelişim fırsatıyla hem yüksek performansa uzun vadeli bir yatırım yapmış olurlar, hem de moral, takım çalışması gibi konularda iyileşmeye olanak tanırlar.
 

YAŞAM KOÇLUĞU

1. Yaşam Koçluğu Nedir?
Yaşam Koçluğu profesyonel bir hizmettir. Müşteriler bir Yaşam Koçuyla bir hedefe ulaşmak, bir problemi çözmek veya kendi yaşamlarında bir değişiklik yapmak için çalışırlar.

2. Yaşam Koçluğu dünyada neden bu kadar hızlı yayılıyor?
Yaşam koçluğunun bu kadar popüler olmasının baslıca nedeni, artık insanların kendi istedikleri için anne babalarından çok daha az beklemeye tahammülleri olması.

3. Yaşam Koçluğu neden işe yarıyor?
Yaşam Koçluğu gerçekten çalışıyor, çünkü müşteri istedikleri değişiklikleri yapmak için ihtiyaç duydukları desteği alıyorlar.

4. İnsanlar neden bir Yaşam Koçuyla çalışırlar?
İnsanlar bir Yaşam Koçuyla bir değişiklik yapmak, bir hedefe ulaşmak, bir problemi çözmek ya da bir fırsattan yararlanmak için çalışırlar.

5. Yaşam Koçluğu ne kadar süredir var?
İş ortamındaki ilk modern Yaşam Koçluğu ilişkisi 1950-60 yıllarında ABD'de ortaya çıktı. Şirketleri ve yaşamlarıyla ilgili şahsi problemlerini gizlice ve güvenle tartışıp paylaşabilecek birilerini arayan  genel müdürler tarafından bir kenara çekilen endüstriyel psikologlar bu hizmet dalının ilk öncüleriydiler. Son yıllarda kişisel gelişim ve başarı insan haklarından bir haline gelirken bu iş dalı da yayıldı.

6. Yaşam Koçu ve müşterisi ilk önce çabalarını nerelere odaklarlar?
Bir çok yaşam koçu, müşterinin yaşam veya iş durumunu ve şu anki ihtiyaçlarını belirlemek için değerlendirme araçları kullanırlar. Ancak şart olmasa da, müşteri zaten neye ulaşmak, neyi çözmek istediğini bilir ve danışmanlık ilişkisi orada başlar.

7. Müşteri ne kadar zamanda sonuçları görmeyi umabilir?
Bazen bir-iki gün içerisinde! Yaklaşımları değişecektir, veya takıldıkları bir konuda çalışmaya başlayacaklardır, veya önemli bir değişiklik yapacaklardır; böylelikle danışmanlık ilişkisinin etkileri çok çabuk görülmeye başlar. Ancak etkin ve kalıcı değişiklikler için en az üç aylık bir süreç gerekir. Bir çok danışmanlık ilişkisi değişen hedef ve odaklarla yıllarca sürer.

8. Yaşam Koçluğunun psikolojik terapiden farkı nedir?
Bir psikolog, teşhis edilebilir psikolojik durumlarla çalışmak üzere eğitilmiştir ve lisansa sahiptir.
Bir yaşam koçu ise, psikolojik konular hakkında bilgi sahibi olsa bile, daha çok müşterinin kimliğinin ve hedeflerinin belirlenmesi ile bunları gerçekleştirecek stratejilerin yaratılması ve uygulanmasında devreye girer. Psikolojik sağaltım yapan psikologla kişisel gelişim işinde olan danışman, gerekirse ortaklaşa çalışabilirler.
Bir çok koçun müşteriyi ihtiyaç duyarsa yönlendirebileceği birkaç terapistle ilişkisi vardır.

9. Yaşam Koçluğuyla yönetim danışmanlığı arasında ne fark var?
Ana fark, çoğu yönetim danışmanının bilişim, sistem ve iş analizi konusunda uzman olmasıdır. İyi eğitim almış bir yaşam koçu ise insanlar ve yaşam/başarı dinamikleri konusunda uzmandır. Yönetim danışmanları bir durumu analiz etmek, tavsiyelerde bulunmak, bir sistemi uygulamak ve/veya bir problemi çözmek için çağırılırlar. Bir yaşam koçu ise kişisel ve iş hedeflerine ulaşmak ve/veya bire bir destek ve tavsiyede bulunmak üzere çağrılır.
İnsanların çevrelerinde olup bitenleri algılayış biçimleri tıpkı parmak izleri gibi bireyseldir.

Birisi, sizin de şahit olduğunuz bir olayı üçüncü bir kişiye anlatırken neden bahsettiğini bile anlamadığınız oldu mu hiç? O zaman neyi kastettiğimizi anlamışsınızdır.

Bu durumda, başka insanların farklı bir dil konuşması ya da tamamen farklı bir gezegenden geliyormuş gibi görünmesi şaşırtıcı değildir.

Bu koçluk kursu, dünyada en iyi performansa sahip koçların kendi müşterileriyle çalışırken sergiledikleri beceri, tutum ve davranışların araştırılması sonucu geliştirilmiştir.

Mesleki kariyerinin zirvesindeki birçok insan düzenli olarak koçluk yardımı almaktadır: dansçılar, konuşmacılar, müzisyenler, sporcular- hepsi performanslarının zirvesinde kalabilmek için koçluk desteği alır.

Burada pragmatik olarak işlenecek koçluk prensiplerinin yanı sıra koçluk rolüne faydası olacak bazı NLP (Nöro Linguistik Programlama) temelleri de yer alacak. Ayrıca, size en faydalı olacak beceri ve tutumları, yeni yetenekleri, süreçleri ve çalışma biçimlerini deneme ve uygulama fırsatınız olacak. Bunların tümünü bir araya getirerek hem kendi yararınıza hem de   müşterilerinizin/meslektaşlarınızın/takım arkadaşlarınızın yararına güçlendireceğiniz bilgi ve deneyimlerinizde daha geniş bir spektruma sahip olacaksınız.

Bu kurs süresince şu soruların cevabını bulacaksınız:
- Karışıklığı önleyerek nasıl daha etkin iletişim kurabilirim
- İletişim boşluğunu çok daha rahat doldurabilmek için denenmiş ve test edilmiş hangi araçları ve teknikleri kullanabilirim
- Diğer insanların frekansına nasıl geçerim- ve onların da benim frekansıma geçmesini nasıl sağlarım

Ve yapabilecekleriniz:
- Söylediklerinizin istediğiniz etkiyi bırakıp bırakmadığını hızlı ve kolay bir biçimde görebileceksiniz
- Diğer insanlarla çok daha iyi bir uyum içine girebilmek için kullandığınız sözcükleri efor sarf etmeden nasıl adapte edebileceğinizi belirleyeceksiniz
- İnsanların daha çok söylemediklerini dinleyip anlayarak aslında ne söylediklerini görebileceksiniz
- Engelleri kaldırmak için basit dil kalıplarını kullanarak güven oluşturabileceksiniz
- Çok iyi yaptığınız iş üzerinde çalışabileceksiniz
- Daha büyük başarılar için diğerlerine nasıl ilham verebileceğinizi görüp
- Bütün bunların nasıl birbiriyle bağlantılı olduğunu
- Çok daha iyi sonuçlar için bu becerileri nasıl en üst seviyeye çıkarabileceğinizi öğreneceksiniz

Tüm bu basit ve pratik beceriler, kolay anlaşılır adımlar halinde oluşturulacak, esprili ve rahat bir atmosferde sunulacaktır.

Kendinizde ve etrafınızdakilerde kalıcı ve pozitif değişimler yaratmanıza yardım edecek yepyeni, son derece farklı ve etkin düşünme ve davranış biçimleriyle tanışacaksınız.

Neleri başarabileceğinizi keşfetmenin en iyi yolu kendi içinizdekini bulmaktır…

İşte size fırsat… bu cesareti gösterin… gerçek ve kalıcı pozitif değişimler yaratan biri haline gelin.